Hurom
Hurom HG2G – test wyciskarki wolnoobrotowej

Wyciskarka Hurom HG2G to urządzenie pionowe, które w założeniu ma sobie poradzić z wyciskaniem praktycznie wszystkiego zaczynając na zwykłych warzywach i owocach, a kończąc na trudnych do dokonaniach warzywach liściastych, a nawet na koprze. Producent zapewnia, że zastosowana tutaj technologia powolnego wyciskania radzi sobie znakomicie. Jak to jest w praktyce?

Testy zaczynamy od jabłek odmiany jonagored. Myjemy je, kroimy i usuwamy gniazda nasienne. Jabłek jest dwa kilogramy, po kilogramie na wyciskarkę i na sokowirówkę, która będzie pozwalała nam ocenić jakość testowanego urządzenia. I jakie były tego efekty? Sokowirówka dała nam pół litra soku, a z wyciskarki uzyskaliśmy go 700 mililitrów, czyli aż 40% więcej. Test został powtórzony z warzywami korzeniowymi. Kilogram marchewki pozwolił na uzyskanie 410 mililitrów soku z sokowirówki i 585 mililitrów z wyciskarki. Gigantyczne różnice pojawiły się w chwili, kiedy do obu urządzeń trafiły owoce jagodowe. Podobnie wyglądało to w przypadku owoców miękkich, takich jak na przykład winogrona czy truskawki. Dokładne testy nie miałyby tutaj większego sensu, ponieważ sokowirówki nie są przystosowane do pracy z nimi i jest to proces dalece niedoskonały. Wyciskarka radziła sobie całkiem nieźle. Oczyszczony pęczek koperku o masie 140 gramów pozwolił na uzyskanie 120 gramów soku, a z podobnej ilości natki pietruszki udało się uzyskać 75 mililitrów. Bardzo podobnie wyciskarka Hurom HG2G spisała się także w przypadku selera naciowego. 360 gramów surowca dało nam 200 mililitrów soku. W przypadku owoców cytrusowych sytuacja też jest skomplikowana, ponieważ w przypadku sokowirówek trzeba użyć specjalistycznego sprzętu, jeśli chcemy mieć przynajmniej akceptowalny efekt i do tego potrzeba jeszcze sporo wyrozumiałości dla mocno rozwarstwionego soku. Z wyciskarką jest z kolei ten problem, że cytrusy trzeba najpierw dokładnie obrać ze skorki i najlepiej też usunąć pestki. Uzyskany sok jest za to rewelacyjny i rozpływa się na języku niczym trochę bardziej płynny miód. Z 900 gramów owoców można uzyskać około 700 mililitrów soku. Hurom HG2G radzi sobie także z twardymi warzywami i owocami, ale w ich przypadku niezbędne jest pokrojenie ich na małe kawałki, bo inaczej urządzenie się blokuje.

Zobacz również
Hurom

HUROM HH2G to stosunkowo nowy model wyciskarki najbardziej znanej marki na rynku. Stosunkowo, ponieważ jego projekt powstał już w 2014 roku, co dało ekspertom czas na jego dokładne sprawdzenie...